Choć największe emocje wywołuje inauguracja PGE Ekstraligi, to nie zapominamy oczywiście o jej zapleczu. Od kilku lat I liga posiada swój unikalny klimat, a według niektórych mecze są ciekawsze od tych ekstraligowych. Ile osób, tyle opinii i… typów, a właśnie nad typami ną I ligę się pochylimy. Wiemy już, że mecz w Rybniku został odwołany, ale nadal pozostają nam trzy interesująco zapowiadające się pojedynki. W sobotę odbędą się dwa z nich, natomiast trzeci „pojedzie” w niedzielne popołudnie. Właśnie mecz z Poznania będzie idealną przystawką dla późniejszych meczów w PGE Ekstralidze. Walkę o awans zaczynają Polonia Bydgoszcz, Orzeł Łódź i… również Ostrovia. O szansach poszczególnych drużyn pisaliśmy z resztą naszej zapowiedzi I ligi sezonu 2023. Już na starcie I ligi będzie więc ciekawie, mamy nadzieję również pod względem bukmacherskim. Gdy tylko pojawi się oferta na weekendowe mecze (prawie zawsze dodawana jest w dniu meczu z rana), u nas pojawią się typy i podpowiedzi, w jakim kierunku grać, a w jaką drużynę czy zawodnika lepiej sobie odpuścić.

Niedziela – 09.04

PSŻ Poznań – Landshut Devils
Typ: Kai Huckenbeck powyżej 9.5 pkt
Kurs: 1.70 (LVBET)
@Jajs

W trzecim meczu 1 kolejki 1 ligi beniaminek z Poznania zmierzy się z drużyną niemieckich Wilków. Ekipa Landshut w poprzednim sezonie zaskoczyła swoją dobrą jazdą a prym w jej ekipie wiódł Kai Huckenbeck. Właśnie na niego dzisiaj spróbuję postawić. Jak na lidera przystało Niemiec ustawiony klasycznie z numerem 1. Za rywali ma x3 Adriana Cyfera więc „trafił” bardzo dobrze, z najmocniejszym wydaję się zawodnikiem Poznania – Antonio Lindbackiem, Kai zmierzy się tylko raz już w 1 wyścigu dnia. Następnie tacy zawodnicy jak: Aleksandr Łoktajew, Jonas Seifert-Salk czy Adrian Gała są jak najbardziej w zasięgu Huckenbecka i Niemiec  powinien w biegach z nimi pokazać tym zawodnikom plecy.

Ze swojej drużyny też nie widzę jakoś przeciwników, którzy mogą Niemcowi urwać tutaj jakieś punkty. Dwukrotnie Huckenbeck pojedzie w parze z mającym w poprzednim sezonie problemy zdrowotne Martinem Smolińskim i po jednym biegu z sensacyjnym uczestnikiem cyklu GP – Kimem Nilssonem oraz Lukas Baumannem.

Zestaw biegowy jak widać jest bardzo dobry, teoretycznie w fazie zasadniczej Kai nie powinien stracić tutaj dużej ilości punktów więc co najmniej dwucyfrowa ilość punktów jest tutaj jak najbardziej w jego zasięgu i tak też dzisiaj obstawiam i polecam.

PSŻ Poznań – Landshut Devils
Typ: Adrian Cyfer powyżej 6.5 pkt
Kurs: 1.80 (LVBET)
@dwight

Najbardziej zaskakujący kurs i linia tego weekendu jak dla mnie, chyba że Adrian jedzie z jakimś urazem. Co prawda zeszły sezon jeździł na poziomie II ligi, ale jak jeździł. W barwach Kolejarza Opole wykręcił średnią meczową 10.13 i wraz z Polisem oraz Thorsellem ciągnął opolski wózek do Pierwszej Ligi, jednak ostatecznie chyba właśnie opieranie się tylko na tych trzech zawodnikach zgubiło Kolejarz, który przegrał w finale z PSŻ-em Poznań.
Bez wątpienia Cyfer to zawodnik na Pierwszą Ligę i to niekoniecznie wożący ogony. Uznaję go za ważne ogniwo poznańskiego zespołu, tym bardziej jestem zdumiony dość niską linią, bo przyznam się, że spodziewałem się dużo wyżej postawionej poprzeczki.
PSŻ jeśli myśli o wyjeżdżeniu dobrego wyniku w tym sezonie musi takie mecze, jak dziś wygrywać, bo rywal na początek idealny. Diabły z Landshut bazują na punktowaniu na własnym torze i rzadko udaje im się wygrywać na ywjazdach, więc dzisiejsze ewentualne zwycięstwo jest kluczem dla poznańskich Skorpionów.
Pomimo, iż kursy na Poznań rosną ustaję, że to gospodarze wyjdą jednak z tego pojedynku zwycięsko, a Adrian Cyfer dołoży do tej wygranej swoją niemałą cegiełkę i pięknie przywita się z poznańskimi kibicami, bo bez wątpienia na to go stać.

Sobota – 08.04

Polonia Bydgoszcz – Orzeł Łódź
Typ: Timo Lahti powyżej 7.5 pkt
Kurs: 1.80 (LVBET)
@dwight

Odnoszę wrażenie, że bukmacherzy dali się troszkę nabrać na podchody Marka Cieślaka, który dużo mówił w mediach o problemach swojego podopiecznego, szczególnie sprzętowych. Timo to doświadczony zawodnik, nie chce mi się wierzyć, że po kilku dobrych sezonach nagle zapomniał, jak sobie dobrać sprzęt i jakie ustawienia zastosować. Wygląda to dla mnie jak typowa zagrywka doświadczonego szkoleniowca, który ukrywa trochę swojego byka w zagrodzie, a jak go dziś wypuści to on zmiażdży wszystko na swojej drodze.
Sam Lahti świetnie się czuje w Łodzi, jest w najlepszej życiowej formie, a nawet zapowiada walkę o Ekstraligę z Orłem w którym już miał okazję występować z resztą w bardzo podobnym zestawieniu personalnym.
Fin nie kryje również, że bardzo mu odpowiada tor w Bydgoszczy. Choć patrząc na wynik zespołowy starcia z Polonią wspomina mało przyjemnie, bo zarówno w barwach Wybrzeża, jak i Startu ponosił tu ostatnio sromotne porażki tak indywidualnie radził sibie przyzwoicie i zawsze był najlepszym albo jednym z najlepszych zawodników w swoim teamie.
Wydaje mi się, że Polonia nie jest aż tak dużym faworytem tego meczu, jak wskazywałyby kursy. Szukałbym tym samym jakiegoś dodatniego handi na Orła. Najpewniejsze wydaje mi się jednak granie w kierunku sympatycznego Fina, który dziś będzie trzymał fason, dodatkowo linia nie jest przesadnie wysoka, a nawet według mnie zaniżona.

Wybrzeże Gdańsk – Ostrovia Ostrów
Typ: Daniel Kaczmarek powyżej 6.5 pkt
Kurs: 1.80 (LVBET)
@dwight

Nie do końca rozumiem, dlaczego tak niska linia na Daniela i to z niezłym kursem. Fakt, że przeskok do wyższej ligi może być odczuwalny, ale Daniel to żużlowiec, który poziomem sportowym, sprzętowym i przygotowaniem mentalnym przearastał drugą ligę. Był czwartym zawodnikiem z najlepszą średnią i to w ekipie, która nie należała do ścisłej ligowej czołówki. Mało tego, średnią tą osiągnął w prawie 70 biegach, więc jest to bardzo wymierna statystyka.
W przygotowaniach przed sezonem w zespole Daniela wszystko zagrało, potwierdził to z resztą na memoriale Henryka Żyto w którym był jednym z najlepiej punktujących zawodników w solidnie obsadzonym turnieju.
Wyciągnięcie Kaczmarka przez Wybrzeże oceniam jako świetny ruch, obserwowałem wiele jego występów na trzecim poziomie i co mi najbardziej w nim imponowało to ciągła chęć wygrywania. Tam na chwilę nie pojawiało się jakieś zwątpienie, zniechęcenie występami na III szczeblu do tego w drużynie, która o nic szczególnego nie walczy. Aż tu nagle trafia do Wybrzeża, które całkowicie przemeblowało skład i wydaje się mocniejsze niż w minionej kampanii. Pytaniem jest tylko to, czy ten skład szybko się zazębi, znajdzie wspólny język i cel.
Daniel bez wątpienia jest w stanie tym celom sprostać i typuję, iż udowodni to już dziś przeciwko spdkowiczowi z Ostrowa.

Polonia Bydgoszcz – Orzeł Łódź
Typ: Tomasz Gapiński poniżej 6.5 pkt
Kurs: 1.95 (LVBET)
@Jajs

W Wielką Sobotę zainaugurowane zostaną rozgrywki 1 ligi żużlowej. Mająca wysokie aspiracje Polonia Bydgoszcz podejmie na swoim torze zespół łódzkiego Orła. Swój typ kieruję dzisiaj w kierunku Tomasza Gapińskiego. Popularny „Gapa” po nieudanym powrocie do Ekstraligi w barwach Ostrovii Ostrów powraca na pierwszoligowe tory i dzisiaj czeka go bardzo trudna przeprawa. Zespół Polonii to drużyna niemal kompletna mająca w swoich szerach świetnie trio obcokrajowców: Kenneth Bjerre, David Bellego oraz Andreas Lyager i świetnym, najlepszy junior ligi – Wiktor Przyjemski.

Dzisiejsze biegi doświadczonego zawodnika wydają się bardzo trudne. W pierwszym biegu pojedzie w parze z liderem Orła – Timo Lahtim naprzeciw wspomnianych wyżej Bjerre oraz Bellego. Następnie dwa razy w parze pojedzie z Mateuszem Tonderem więc tutaj ma szansę na punkty natomiast za rywali odpowiednio: duet Bellego&Jeleniewski w biegu numer 5, natomiast wyścig 8 to bardzo mocna para gospodarzy: Lyager i Przyjemski. Wyścig 13 dla Tomasza nie zapowiada się łatwiej, ponieważ o ile Szymon Szlauderbach jest w jego zasięgu tak pod taśmą staną jeszcze Lyager oraz partner z drużyny Niels Kristian Iversen a należy pamiętać, że w miejsce Szlauderbacha z rezerwy zwykłej pojechać może świetny Przyjemski.

Polonia ma świetny skład i na swoim torze powinni być bardzo mocni. Uważam, że Tomasz Gapiński potraci bardzo dużo punktów w tak mocnej obsadzie na torze jednego z głównych faworyt do awansu do Ekstraligi i nie przekroczy dzisiaj linii 6 punktów.

Polonia Bydgoszcz – Orzeł Łódź
Typ: Wiktor Przyjemski powyżej 10.5 pkt
Kurs: 1.85 (LVBET)
@Jajs

W Wielką Sobotę zainaugurowane zostaną rozgrywki 1 ligi żużlowej. Mająca wysokie aspiracje Polonia Bydgoszcz podejmie na swoim torze zespół łódzkiego Orła. W dzisiejszej ofercie widzę fajny typ na najlepszego juniora 1 ligi i wielką nadzieję polskiego żużla – Wiktora Przyjemskiego. Wiktor zdecydowanie przewyższa umiejętnościami a także prędkością motocykla każdego z pozostałych juniorów 1 ligi tak więc nie powinien mieć żadnym problemów z odniesieniem zwycięstwa w biegu młodzieżowym. Następnie w wyścigu 4 pojedzie w parze z Szymonem Szlauderbachem a za rywali będą Mateusz Tonder oraz junior Orła – Mateusz Dul. Tak więc zapowiada się na kolejne 3 punkty Przyjemskiego. W biegu numer 8 kolegą z pary będzie mocny Andres Lyager ale za rywali ponownie Mateusz Tonder oraz Tomasz Gapiński więc minimum 2 oczka po stronie Wiktora powinny się znaleźć.

Według programu zawodów na tym kończy się jazda Przyjemskiego w tym meczu ale jak wiadomo ma on jeszcze możliwość jazdy w dwóch biegach z czego niewątpliwie kierownictwo Polonii Bydgoszcz skorzysta. Wiktor Przyjemski zapewne zmieni w 4 serii zmagań kogoś z dwójki Daniel Jeleniewski (bieg 11) lub Szymon Szlauderbach (bieg 13). Piątym wyścigiem świetnego juniora powinien być klasycznie bieg 14 więc odpadną potencjalnie najlepsi zawodnicy dnia, którzy zmierzą się ze sobą w ostatnim biegu zawodów.

Wiktor jest wychowankiem miejscowej Polonii, świetnie zna tor. W poprzednim roku w bezpośrednim meczu obu drużyn Przyjemski zanotował komplet 15 punktów więc po jego stronie powinniśmy zapisać dzisiaj minimum 11 oczek.

Wybrzeże Gdańsk – Ostrovia Ostrów
Typ: Nicolai Klindt powyżej 9.5 pkt
Kurs: 1.85 (LVBET)
@Jajs

Drugim spotkaniem inaugurującym zmagania 1 ligi w sezonie 2023 będzie spotkanie Wybrzeża Gdańsk z zespołem z Ostrowa Wielkopolskiego. Moją uwagę przykuł typ w kierunku Nicolai Klindta. Duńczyk jest nowym zawodnikiem zespołu z Gdańska po odejściu z ROWu Rybnik. Nicolai przeciętnie wszedł w sezon notując średnie wyniki w dwóch meczach ligi angielskiej a także w duńskich eliminacjach do cyklu GP/SEC zajmując 8 miejsce z 7 punktami na koncie.

Powodzenia dzisiejszego typu upatruję w bardzo fajnym rozkładzie biegów doświadczonego Duńczyka. W ostatnich dniach kontuzji w zespole Ostrovii nabawił się Szwed Victor Palovaara a w jego miejsce z numerem 3 pojawi się jeden z ostrowskich juniorów. Nicolai Klindt ustawiony z numerem 11 spotka się właśnie z ostrowskim juniorem dwukrotnie w biegu 1 i 5 więc nie powinien mieć problemów z jego pokonaniem. Tak samo bieg 12 pojedzie z dwoma juniorami i Grzegorzem Walaskiem tak więc w tym biegu zanotować 2 punkty to absolutne minimum po stronie Klindta. Wcześniej w parze pojedzie z Danielem Kaczmarkiem oraz dwukrotnie z nowym nabytkiem Wybrzeża – Norbertem Kościuchem. Koledzy z pary więc jak najbardziej w zasięgu aby nie tracić na nich punktów. Z rywali najgroźniejsi będą Oliver Berntzon i Tobiasz Musielak ale co najważniejsze w serii zasadniczej Nicolai zmierzy się z nimi tylko jednokrotnie.

Wybrzeże Gdańsk w dniu wczorajszym odbyło jeszcze trening na swoim domowym torze a jednym z tych, którzy kręcili kółka był właśnie Nicolai Klindt. Na dzisiejszy mecz silniki powinien mieć dobrze dopasowane do nawierzchni a rywale z którymi się zmierzy są zdecydowanie do objechania i 10 punktów w wykonaniu Klindta powinniśmy dzisiaj zobaczyć.

Wybrzeże Gdańsk – Ostrovia Ostrów
Typ: Grzegorz Walasek poniżej 7.5 pkt
Kurs: 1.85 (LVBET)
@Jajs

Drugim spotkaniem inaugurującym zmagania 1 ligi w sezonie 2023 będzie spotkanie Wybrzeża Gdańsk z zespołem z Ostrowa Wielkopolskiego. Dobrym typem z tego meczu wydaję mi się under punktowy Grzegorza Walaska. Grzegorz pozostał w drużynie z Ostrowa po spadku tej drużyny do 1 ligi. Swój typ opieram głównie o bardzo słabą jazdę doświadczonego zawodnika w sparingach Ostrowian na swoim torze z zespołami z Wrocławia i Krosna. Mimo, że obie ekipy to drużyny ekstra ligowe tak Walasek w 9 biegach zdobył tylko 4 punkty, a z zespołem z Krosna nie zdobył ani jednego punktu. U progu sezonu Grzegorz wydaję się być w bardzo słabej formie.

Dzisiejszy rozkład biegów poza wyścigiem 12 też wcale nie wygląda łatwo. Wspomniany wyścig 12 to dwaj juniorzy oraz Nicolai Klindt więc jak najbardziej 2 punkty są w zasięgu Grzegorza natomiast wcześniej dwa biegi w parze z Oliverem Berntzonem i jeden z Tobiaszem Musielakiem więc z dwoma najlepszymi zawodnikami Ostrovii. Za rywali dwukrotnie Michael Jepsen Jensen kreowany na lidera Wybrzeża. Po razie na przeciw popularnego „Grega” pojadą: Mads Hansen, Daniel Kaczmarek, Norbert Kościuch a także wspomniany wcześniej Nicolai Klindt. Zestaw przeciwników więc bardzo równy.

Poza łatwiejszym wyścigiem 12 nie widzę dzisiaj dużej ilości punktów po stronie Walaska i obstawiam, że nie przekroczy on linii proponowanej nam przez bukmachera.