Wreszcie nadszedł ten czas. Święta Wielkanocne, czyli również święto dla kibiców żużla. W końcu wraca ściganie w najlepszej lidze świata. Pierwszy mecz to starcie Apatora Toruń ze Stalą Gorzów. Gospodarze cieszą się z wielkiego powrotu, czyli pozwolenia na starty dla Emila Sajfutdinowa. Goście z kolei muszą odnaleźć się w trudnej rzeczywistości bez mistrza świata w składzie. Choć torunianie są mocnym faworytem, to mimo wszystko duża ilość niewiadomych sprawia, że w piątek może wydarzyć się wszystko. O gorzowianach pisaliśmy w przedsezonowych przewidywaniach. Wybraliśmy kilka typów na pierwszy mecz PGE Ekstraligi tego sezonu.

Apator Toruń – Stal Gorzów – typy i analizy

  • Wiktor Lampart (-1.5) vs Oskar Fajfer (+1.5) – typ: Wiktor Lampart (-1.5) – 1,75 (LVBET)

Wiktor przed sezonem postanowił zmienić otoczenie i trafił do Apatora Toruń. Trzeba przyznać, iż to był bardzo dobry krok, bowiem w barwach Motoru Lublin nie miał by za dużo szans na starty. Wybór na pewno również nie był przypadkowy, bowiem toruński obiekt dość „leży” Wiktorowi. W zeszłym roku w SGP2 zajął drugie miejsce na Moto Arenie. Ponadto w lidze wykręcał solidne wyniki w barwach Koziołków. W przedsezonowych sparingach również spisywał się przyzwoicie na swoim domowym obiekcie. Nie bez powodu dostał numer 13 – Lampart dwukrotnie pojedzie z młodzieżowcami, co jest handicapem. Dla Fajfera będzie to powrót na toruński tor po kilku latach spędzonych na zapleczu Ekstraligi. Oskar ma dość trudny układ biegów, bowiem dwukrotnie pojedzie z Woźniakiem oraz raz z Thomsenem. Ma dość łatwy 12 bieg, ale nie wiadomo czy przy niekorzystnym wyniku nie zostanie zmieniony w ramach RT. Lampart oraz Fajfer, co najmniej dwukrotnie staną pod taśmą, gdzie górą powinien zawodnik Apatora. Aktualna forma oraz układ biegów przemawia za Lampartem. @power30

 

  • Anders Thomsen poniżej 8.5 pkt – kurs 2.20 (LVBET)

Ogromne nadzieje są pokładane w Duńczyku po odejściu Bartka Zmarzlika. Obok Vaculika Anders jest podawany jako ten gość, który ma ciągnąć gorzowską drużynę. Ja jednak mam obawy, co do takiego obrotu spraw, szczególnie z mentalnego punktu widzenia. Nie sądzę, aby zwycięzca ubiegłorocznego GP, które odbyło się na gorzowskim owalu był już gotowy na taką rolę.
Początek sezonu tylko mnie utwierdził w tym przekonaniu. W rzeszowski MPPK Thomsen nie zachwycił. To, że przegrywał z Lambertem, Kuberą, czy Doylem nie jest wielką ujmą, ale porażka z Nowakiem, czy wyprzedzający Andersa Thorsell to nie jest normalny widok dla żużlowego kibica. Ostatecznie Stal te zawody zakończyła na wstydliwym, ostatnim miejscu. Lepiej było na PGE IMME, tam jednak po dwóch dobrych startach Duńczyk wycofał się z zawodów tłumacząc się grypą żołądkową. No Nie jest to idealny start sezonu, nawet jeśli to zawody półtowarzyskie. Tej jazdy nie było aż tak dużo, a rywale nie śpią.
Jakby tego było mało toruński tor nie należy do ulubionych typowanego przeze mnie żużlowca. Nie wspominając o koszmarnym upadku, któremu Thomsen uległ w Toruniu poczas SEC 2019 ostatnie lata na Motoarenie to raczej męki Andersa i „ciułanie” punktów niż konkretne liczby.
Dziś rywal silny z mocnym, równym składem, a linia na zawodnika Stali mimo to dość wysoka. W tych okolicznościach aż się prosi zagrać dziś jego under punktowy. @dwight

  • Robert Lambert powyżej 10.5 pkt – kurs 1.80 (LVBET)

W dniu dzisiejszym w Toruniu nastąpi inauguracja sezonu Ekstraligi gdzie miejscowy Apator podejmie Stal Gorzów. Z dzisiejszej oferty upatrzyłem typ na ubiegłorocznego lidera Apatora – Roberta Lamberta, który w sezonie 2022 na własnym torze notował średnio 2,328 punkty na bieg. Brytyjczyk ustawiony dzisiaj z dobrym numerem 10. Dobrym, m.in dlatego, że w serii zasadniczej ani razu nie pojedzie w parze z powracającym do ligowych zmagań Emilem Sajfutdinovem.  Kolegami z pary Roberta Lamberta będą kolejno: junior Krzysztof Lewandowski, dwukrotnie będący pod formą Patryk Dudek oraz Wiktor Lampart.

Stal Gorzów przyjeżdża do Torunia mocno osłabiona, ponieważ z klubu odszedł mistrz świata Bartosz Zmarzlik.  Pod nieobecność Zmarzlika liderem powinien być Martin Vaculik z którym Lambert w biegach 1-13 spotka się tylko raz.  Dwukrotnie rywalem Brytyjczyka będzie Anders Thomsen a po razie: Szymon Woźniak oraz Oskar Fajfer.  Na papierze poza wyścigiem 13 gdzie pod taśmą po stronie gorzowskiej stanie wspomniana dwójka liderów Vaculik&Thomsen, Robert Lambert ma bardzo fajny układ wyścigów.  W biegu 4 powinna wpaść łatwa trójka, następne dwa biegi zakładam dołożone minimum po 2 oczka z jego strony, natomiast w biegu 13 Lambert stanie pod taśmą na wewnętrznym polu startowym, które na toruńskiej Motoarenie jest niewątpliwym handicapem.

Dobry numer startowy, znajomość toru oraz osłabiony rywal – to wszystko podpowiada mi zagrać dzisiaj w kierunku Lamberta.@Jajs

  • Patryk Dudek poniżej 8.5 pkt – kurs 1.80 (LVBET)

W dniu dzisiejszym w Toruniu nastąpi inauguracja sezonu Ekstraligi gdzie miejscowy Apator podejmie Stal Gorzów. Z meczu w Toruniu polecam typ na będącego u progu sezonu w słabej dyspozycji Patryka Dudka. Zawodnik ten we wszystkich dotychczasowych zmaganiach spisywał się bardzo przeciętnie. Zarówno sparingi jak i oficjalne zawody kończył z marnym dorobkiem punktowym. Szczególnie słabo zaprezentował się w dwóch turniejach odbywających się w poprzedni weekend. Na swoim domowym torze w IMME gdzie zdobył zaledwie 6 punktów w 5 startach natomiast na drugi dzień w Rzeszowie podczas MPPK w 3 biegach zanotował zaledwie 2 oczka.

Dzisiaj zestaw ma bardzo trudny, ponieważ w parze po razie pojedzie z Przedpełskim, Emile Sajfutdinovem oraz dwukrotnie z Roberte Lambertem. Z przeciwników trzykrotnie stanie naprzeciw przeciętnego ale mającego dobre starty Szymona Woźniaka. Po razie będą też liderzy Gorzowian czyli Vaculik i Thomsen. Jedynie łatwiejszy zestaw wydaję się w biegu 11 gdzie za rywali będą Woźniak i słabiutki Wiktor Jasiński ale tutaj przy prowadzeniu Torunian różnicą 6 punktów bardzo możliwe jest zastosowanie rezerwy taktycznej i na torze pojawi się ktoś z dwójki: Thomsen lub Vaculik.

Mimo bardzo osłabionej brakiem Bartosz Zmarzlika Stali Gorzów to patrząc na dotychczasową jazdę Patryka Dudka, nie wierzę dzisiaj w jego duży dorobek punktowy i postawię, że nie przekroczy granicy 8 punktów.@Jajs

LVBET – 20 PLN za darmo dla nowych graczy